Αργεντινή – Χιλή 1-1: Πρεμιέρα με “γκέλα” για την Αργεντινή

Μπορεί ο Λιονέλ Μέσι να πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ με απευθείας φάουλ, όμως, η Αργεντινή δεν πήρε τίποτε καλύτερο από ισοπαλία με την Χιλή (1-1) στην πρεμιέρα του Copa America.

Το παιχνίδι όπως αναμενόταν ήταν σκληρό, μερικές φορές κι αντιαθλητικό, όμως, αυτό δεν στέρησε από την αναμέτρηση μερικές πολύ όμορφες φάσεις που από λεπτομέρειες δεν έγιναν γκολ.

Στο 33ο λεπτό ο Μέσι ανέλαβε να εκτελέσει ένα φάουλ και με καταπληκτικό χτύπημα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι έκανε το 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα η Αργεντινή βρέθηκε πολύ κοντά στο να κάνει δύο τα τέρματά της, όμως ο Λαουτάρο δεν τα κατάφερε. Στο 54 ο Βιδάλ σε μια από τις λίγες καλές επιθέσεις της Χιλής κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Ταλιαφίκο.

Ανέλαβε να το εκτελέσει ο Βιδάλ, ο Μαρτίνες απέκρουσε έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι κι ο Βάργκας με κεφαλιά πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε για το 1-1. Η Χιλή μετά έγινε πιο απειλητική αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη.