Την έκπληξη η Βενεζουέλα (vid)

Η Βενεζουέλα βρίσκεται μία ανάσα από τους "8" του Κόπα Αμέρικα, μετά τη νίκη της επί του Εκουαδόρ (1-0).

Η Βενεζουέλα βρίσκεται μία ανάσα από τους “8” του Κόπα Αμέρικα, μετά τη νίκη της επί του Εκουαδόρ (1-0). Πριν ξεκινήσει η διοργάνωση δεν περίμεναν πολλοί ότι η Βενεζουέλα θα μπορέσει να περάσει στην επόμενη φάση, ωστόσο πλέον είναι και το μεγάλο φαβορί του β’ ομίλου, καθώς βρίσκεται στην πρώτη θέση, αφήνοντας πίσω της τη Βραζιλία και την Παραγουάη, η οποία θα είναι η επόμενη αντίπαλος της.

Η Βενεζουέλα ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο 20λεπτο και πίεσε, ωστόσο σιγά σιγά το Εκουαδόρ ισορρόπησε. Οι δύο ομάδες είχαν κάποιες λιγοστές ευκαιρίες για να σκοράρουν, χωρίς να καταφέρουν να βρουν δίχτυα στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βενεζουέλα μετουσίωσε την υπεροχή της σε γκολ και στη συνέχεια κλείστηκε στην περιοχή της για να κρατήσει το υπέρ της 1-0 που πέτυχε ο Γκονζάλες στο 62′.

Το Εκουαδόρ προσπάθησε να ισοφαρίσει και θα μπορούσε να το είχε κάνει, αν ο Καϊσέδο δεν έκανε κατάχρηση της μπάλας και ήταν πιο απλός στο τελείωμα του.

Πλέον η Βενεζουέλα κατέκτησε το πρώτο τρίποντο του ομίλου και ανέλπιστα αγναντεύει από την κορυφή.