Μπέρμιγχαμ – Ντέρμπι 0-4: Καταιγίδα με “υπογραφή” Ρούνεϊ (hls)

Η Ντέρμπι επέστρεψε στις νίκες με εμφατικό τρόπο και μάλιστα εκτός έδρας!

Η Ντέρμπι συνέτριψε 4-0 την Μπέρμιγχαμ στο σπίτι της για την 22η αγωνιστική της Τσάμπιονσιπ, με τους παίκτες του Γουέιν Ρούνεϊ να ξεσπούν μετά την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από την Πρέστον (με γκολ στις καθυστερήσεις). Οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί από το ξεκίνημα του ματς και ευτύχησαν ν’ ανοίξουν το σκορ στο 15′ με τον Μπίελικ μετά από σφάλμα του τερματοφύλακα της Μπέρμιγχαμ, Νιλ Έδεριτζ. Το σοκ δεν ξεπεράστηκε άμεσα απ’ την Μπέρμιγχαμ και στο 17′ δέχτηκε δεύτερο γκολ με εύτοχη εκτέλεση πέναλτι του Σίνι. Τα λάθη στα μετόπισθεν της ομάδας του Αϊτόρ Καράνκα δεν σταμάτησαν εκεί και στο 25′ η μπάλα πέρασε μπροστά από την εστία της Μπέρμιγχαμ, για να φτάσει στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Καζίμ Ρίτσαρντς με προβολή έγραψε το 3-0 του πρώτου μέρους.

Δύσκολα θα άλλαζε κάτι η Μπέρμιγχαμ, με τον Καράνκα να προχωρά σε τέσσερις αλλαγές στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Η εικόνα του παιχνιδιού έμεινε απαράλλαχτη και μάλιστα η Ντέρμπι πέτυχε τέταρτο γκολ στο 77΄με τον Νάιτ. Η Ντέρμπι έφτασε τους 22 βαθμούς σε 22 αγωνιστικές, έναν λιγότερο από την Μπέρμιγχαμ.