Κόβεντρι-Ρέντινγκ 3-2: Πρώτη ήττα για την πρωτοπόρο

Μεγάλη έκπληξη επιφύλαξε το παιχνίδι που άνοιξε την 9η αγωνιστική στο «Σεντ Άντριους».

Η εκ των ουραγών Κόβεντρι που είχε μόλις μία νίκη στο πρωτάθλημα, επικράτησε 3-2 της πρωτοπόρου και αήττητης Ρέντινγκ.
Υπό καταρρακτώδη βροχή, το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό. Η Κόβεντρι ευτύχησε να πετύχει γκολ στην πρώτη της τελική προσπάθεια στην εστία, όταν μετά το γύρισμα του Γκόντεν, ο Χάμερ με ωραίο δεξί πλασέ, νίκησε τον Ράφαελ. Με καλή αμυντική λειτουργία οι γηπεδούχοι απειλήθηκαν ελάχιστα από τους πρωτοπόρους της Τσάμπιονσιπ, που είχαν μοναδική καλή στιγμή στο πρώτο 45λεπτο, την ευκαιρία του Ζοάο που απέναντι από τον Μαρόζι, νικήθηκε από τον Σλοβάκο τερματοφύλακα.

Χωρίς τελική προσπάθεια στην επανάληψη, η Ρέντινγκ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 66΄με τον Πορτογάλο Ζοάο, αλλά δέκα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι με τον αρχηγό τους τον Γκόντεν πήραν εκ νέου καφάλι στο σκορ. Μάλιστα στο 85΄ο ΜακΚάλουμ που είχε περάσει στο παιχνίδι τρία λεπτά νωρίτερα έγραψε το 3-1, για να μειώσει στις καθυστερήσεις σε 3-2 με τον Πούσκας η Ρέντινγκ. Πρώτη ήττα για την ομάδα του Παούνοβιτς από την Κόβεντρι, μετά από 10 παιχνίδια ανεξαρτήτου έδρας.