Μπρέντφορντ-Φούλαμ 1-2: Στην Premier League οι «κότατζερς» (vid)

Η Φούλαμ «λύγισε» 2-1 στην παράταση τη Μπρέντφορντ κι επέστρεψε στην Premier League.

Έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζόου Μπράιαν η Φούλαμ επικράτησε στον τελικό των play-offs στην Championship της Μπρέντφορντ με 2-1 για να επιστρέψει μετά από ένα χρόνο στην Premier League.

Η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης δεν είχε μεγάλες στιγμές μπροστά στις δύο εστίες, με τον Τζος Όνομα για λογαριασμό της Φούλαμ και τον Όλι Γουότκινς για τη Μπρέντφορντ να έχουν τις δύο πιο απειλητικές για τους αντίπαλους τερματοφύλακες.

Οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλη προσοχή στο ανασταλτικό κομμάτι του παιχνιδιού τους με αποτέλεσμα τις λιγοστές ευκαιρίες.

Στην παράταση προέκυψε το πρόσωπο του τελικού για τη Φούλαμ αλλά και ο μοιραίος για τη Μπρέντφορντ. Ο Τζο Μπράιαν με πανέξυπνη εκτέλεσε φάουλ εκμεταλλεύθηκε την λανθασμένη τοποθέτηση του Ισπανού τερματοφύλακα Νταβίντ Ράγια βάοζντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης.

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής δύο λεπτά πριν από το τέλος συνδυάστηκε έξοχα με τον Μίτροβιτς και μέ έξοχο πλασέ “σφράγισε” το διαβατήριο της ανόδου για τη Φούλαμ.

Η μείωση του σκορ με τον Ντάλσγκααρντ από τη Μπρέντφορντ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων αποδείχθηκε άνευ σημασίας για τις “μέλισσες” που ηττήθηκαν για τέταρτη φορά στην ιστορία τους σε τελικό ανόδου.