Πολύτιμο τρίποντο για την Μπρίστολ Σίτι (video)

Μετά από τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες, η Μπρίστολ Σίτι επικράτησε της Ρόδεραμ στο Άστον Γκέιτ με 1-0 στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Τσάμπιονσιπ κάνοντας ένα μεγάλο βαθμολογικό άλμα.

Αντίθετα η Ρόδεραμ γνώρισε την 3η συνεχόμενη ήττα της κι έμεινε χωρίς νίκη για εννέα συνεχόμενα παιχνίδια, μένοντας στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Για να γνωρίσει πάντως την ήττα η Ρόδεραμ χρειάστηκε να μείνει στο δεύτερο ημίχρονο με εννέα παίκτες, καθώς στο πρώτο μέρος είχε τον έλεγχο κι έχασε τέσσερις καλές ευκαιρίες με τον Τέιλορ.

Στην επανάληψη όμως πρώτα στο 64’ έμεινε με δέκα όταν ο Τζόουνς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Ντιεντιού.

Και στην συνέχεια έμεινε με εννέα στο 72’ όταν ο Τάουελ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για φάουλ στον Μπράουνχιλ.

Η πίεση της Μπρίστολ ολοένα και μεγάλωνε αλλά όλες οι επιθέσεις σταματούσαν πάνω στον εκπληκτικό τερματοφύλακα των «Μίλερς» Μάρεκ Ρόντακ.

Ο Σλοβάκος τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων όμως ηττήθηκε στο 86’ όταν ο Γουέμπστερ με δυνατή κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα λυτρώνοντας την Μπρίστολ.

Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να κάνουν το 2-0 στο 92’ αλλά το δυνατό σουτ του Μπράουνχιλ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.