Αγρίεψαν οι «κουκουβάγιες» (video)

Το ντέρμπι του νότιου Γιορκσάιρ βάφτηκε στα μπλε.

Μια καταιγιστική Σέφιλντ Γουένσντεϊ δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Λιντς και επικράτησε με 3-0 στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής στην Τσάμπιονσιπ.

Ήταν ένα καταπληκτικό παιχνίδι, με πάθος, ένταση και μονομαχίες, τρία δοκάρια και σωρεία χαμένων ευκαιριών και για τις δύο ομάδες.

Η Γουένσντεϊ κυριάρχησε μετά το 18ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου και άνοιξε το σκορ στο 25’ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Γουάλας ο Λις βρήκε τον Χούπερ που έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 3ο’ κακώς ακυρώθηκε γκολ της Σέφιλντ με τον Λι να υποδεικνύεται σε θέση οφσαιντ. Στο 35’ όμως ο Χούπερ «κτύπησε» για δεύτερη φορά όταν μετά την κεφαλιά πάσα του Φλέτσερ με κεφαλιά έκανε το 2-0.

Στην επανάληψη στο 48’ η Λιντς είχε δοκάρι με σουτ του Λασόνγκα, ενώ έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες με πλασέ του Σάιθ στο 66’ και το 76’.

Στο 80ο λεπτό η Σέφιλντ είχε δοκάρι με σουτ του Μπάναν και στο 82’ έκανε το 3-0 με σουτ του Λι μέσα σε απόθεωση από τον κόσμο της.

Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων η Σέφιλντ είχε και δεύτερο δοκάρι με σουτ του Χούπερ.