Ντέρμπι Κ. – Γουέστ Μπρομ 1-0: Δεύτερη σερί νίκη για τα “κριάρια” (hls)

Η Ντέρμπι Κάουντι διέκοψε το αήττητο σερί πέντε αγωνιστικών της Γουέστ Μπρομ επικρατώντας με σκορ 1-0 σε ματς που οι καλές στιγμές προέκυψαν με δυσκολία και για τις δύο ομάδες

Το πρώτο ημίχρονο στο “Πράιντ Παρκ” κύλησε χωρίς ιδιαίτερες στιγμής και χωρίς καλό ποδόσφαιρο με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται στη μεσαία γραμμή και να μην παρουσιάζουν ιδέες στη δημιουργία.

Η καλύτερη στιγμή του πρώτου 45λεπτου ανήκε στους φιλοξενούμενους και εκτυλίχθηκε στο 38ο λεπτό με τον Λίβερμορ να έχει βγάζει κάθετη μεταβίβαση στο Ρόμπινσον ο οποίος με πλασέ εντός περιοχής δε μπόρεσε να νικήσει τον Όλσοπ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να γίνουν πιεστικοί ωστόσο δεν κατάφεραν να βάλουν σε κίνδυνο την άμυνα των γηπεδούχων. Η Ντέρμπι από την πλευρά της κατάφερε να εκμεταλλευθεί τη λανθασμένη συνεργασία των Τζόνστον, Κιπρέ και να πάρει προβάδισμα με τον Καζίμ-Ρίτσαρντς να σκοράρει σε κενή εστία.