Ντέρμπι-Νότιγχαμ 1-1: «Σεφτές» για την Φόρεστ (hls)

Ντέρμπι και Νότιγχαμ έμειναν στο 1-1 στο «Πράϊντ Παρκ» για την 5η αγωνιστική της Championship.

Αυτός ήταν ο πρώτος βαθμός της Νότιγχαμ Φόρεστ στο πρωτάθλημα, η οποία έμεινε αήττητη κόντρα στην Ντέρμπι για 9ο συνεχόμενο ματς.

Ήταν επίσης το τέταρτο συνεχόμενο μεταξύ τους ματς που τελειώνει με το ίδιο σκορ, 1-1, ενώ ο βαθμός που πήρε η Φόρεστ την γλύτωσε από το να κάνει το χειρότερο ξεκίμηνα της σε πρωτάθλημα από την σεζόν 1954-55.

Η Ντέρμπι ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε στο 11ο λεπτό με ωραίο σουτ του Λόρενς.

Στην επανάληψη η Νότιγχαμ βελτιώθηκε, προσπάθησε να πιέσει, έστω και με βαθιές μπαλιές και τελικά να ισοφαρίσει στο 82’ με σουτ του Τζόνσον μέσα από την περιοχή το οποίο πέρασε κάτω από το σώμα του Κέλε Ρους.