Μπλάκμπερν-Σουόνσι 2-1: “Άνθισαν τα ρόδα” στο Ίγουντ Παρκ (hls)

Η Μπλάκμπερν "έσπασε" την κατάρα της πρεμιέρας και μετά από 11 χρόνια χωρίς νίκη, επιβλήθηκε της Σουόνσι 2-1.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και έχασαν 2 ευκαιρίες στο πρώτο 10λεπτο με Ντόλαν και Μπρέρετον, για να απαντήσει η Σουόνσι με τον Καμίνσκι να βγάζει το τετ α τετ του Κούλεν.

Σε κόντρα επίθεση και με διπλή προσπάθεια των Μπρέρετον και Γκάλαγκερ η Μπλάκμπερν άνοιξε το σκορ στο 36′. Ο Μπέντα απέκρουσε αρχικά, αλλά το πλασέ του Γκάλαγκερ σε κενή εστία έγραψε το 1-0.

Οι φλοξενούμενοι συνέχισαν να κάνουν αρκετά λάθη και ο Μπέντα ανέτρεψε τον Ντόλαν για να παραχωρήσει πέναλτι στο 48′. Ο Μπρέρετον ήταν ψύχραιμος για το 2-0.

5 λεπτά αργότερα η Σουόνσι μπήκε και πάλι στο ματς, όταν ο Καμίνσκι έκανε λάος εκτίμηση στο πλασέ του Πάτερσον για το 2-1. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι ακούμπησαν την ισοφάριση, αλλά ο Καμίνσκι είχε εξαιρετική αντίδραση στο πλασέ του Κούλεν στο 66′.

Γκάλαγκερ και Ντόλαν δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Μπέντα και να τελειώσουν το ματς, στο 70′ και το 76′. Στις καθυστερήσεις και πάλι ο Γερμανός γκολκίπερ είπε όχι στον Μπάτεργουορθ.

Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπρέρετον σε κενή εστία σημάδεψε το δοκάρι.