Σουόνσι-Ντέρμπι 2-1: Νίκη με ανατροπή για τους «Κύκνους» (hls)

Η Σουόνσι αν και βρέθηκε να χάνει νίκησε την Ντέρμπι Κάουντι με 2-1 στο «Λίμπερτι» για την 45η αγωνιστική της Championship.

Οι γηπεδούχοι είχαν έτσι κι αλλιώς εξασφαλισμένη την θέση τους στα play offs ανόδου και απλώς περιμένουν να δουν την τελική τους θέση και τον αντίπαλο τους.

Την ίδια στιγμή οι φιλοξενούμενοι θα τα δώσουν όλα την τελευταία αγωνιστική για να παραμείνουν στην κατηγορία.

Μετά από ένα άγονο πρώτο ημίχρονο, η Ντέρμπι προηγήθηκε στο 48’ όταν μετά από σέντρα του Νέϊθαν Μπερν, ο Λόρενς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Η Σουόνσι ανέβηκε, πήρε τον έλεγχο και ισοφάρισε στο 63’ με γυριστή κεφαλιά του Γουίτακερ μετά από κεφαλιά ασίστ του Καμπάνγκο.

Τρία λεπτά μετά οι «Κύκνοι» διπλασίασαν τα τέρματα του όταν μετά από σέντρα του Ντάντα, ο Ρόμπερτς με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Ρους για το τελικό 2-1.