Χόφενχαϊμ – Κολωνία 3-0: Πήρε βαθμολογική ανάσα (hls)

Η Χόφενχαϊμ είχε ανάγκη την νίκη την οποία και πήρε τελικά με ευρύ σκορ.

Για την 18η αγωνιστική της Bundesliga η Χοφενχάιμ υποδέχτηκε την Κολωνία με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 3-0.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς στο σκορ γεγονός που τους βοήθησε αρκετά και στην συνέχεια της αναμέτρησης, σκόρερ ο Κράμαριτς στο 7ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Η Κολωνία προσπάθησε αρκετά στον αγωνιστικό χώρο δημιούργησε κάποιες προϋποθέσεις αλλά δεν όχι μόνο δεν κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης αλλά δέχτηκε και δεύτερο τέρμα πριν συμπληρωθεί το πρώτο ημίωρο από τον Μπάουμγκαρτνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το πλεονέκτημα για τους γηπεδούχους ήταν αρκετά ισχυρό με αποτέλεσμα να το διαχειριστούν με επιτυχία και να σημειώσουν ένα ακόμη γκολ με εκτέλεση πέναλτι ξανά του Κράμαριτς στο 75ο λεπτό.

Στην 11η θέση με 22 βαθμούς πλέον η Χόφενχαιμ, ενώ 16η παρέμεινε η Κολωνία με 15 βαθμούς.