Μπουντεσλίγκα: Τα στιγμιότυπα της 6ης αγωνιστικής (hls)

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν με πρωταγωνιστή ξανά τον Λούκας Αλάριο (2 γκολ) μπήκε στη πρώτη τετράδα, συνεχίζει να προβληματίζει η αντίπαλος της ΑΕΚ στην Ευρώπη, Βόλφσμπουργκ, που κόλλησε στην ισοπαλία με τη Χέρτα.

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ – ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ 2-4

Η ομάδα του Μπος σημείωσε την 4η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα και σκαρφάλωσε στην πρώτη τετράδα.  Θύμα της η Φράιμπουργκ με πρωταγωνιστή ξανά τον Αργεντινό Λούκας Αλάριο που έβαλε άλλα δύο γκολ και έφτασε τα 5 στη σεζόν (πέρσι είχε 7 σε ολόκληρη σεζόν).

Ο Χούλερ άνοιξε μόλις στο 3ο λεπτό το σκορ για τους γηπεδούχους, με το επιθετικό της Μπάγερ να ανατρέπει την κατάσταση μέσα σε 13 λεπτά με δύο γκολ (29ο λεπτό και 42ο λεπτό). Στο 73ο λεπτό ο Πέτερσεν έβαλε στην διεκδίκηση του ματς την ομάδα του μειώνοντας σε 2-3, όμως ο Τζόναθαν Τα τέσσερα λεπτά αργότερα (76ο λεπτό) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (2-4).

ΧΕΡΤΑ – ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ 1-1

Η αντίπαλος της ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League κατόρθωσε να πάρει ένα βαθμό στο Βερολίνο απέναντι στη Χέρτα που έχει να κερδίσει από την πρεμιέρα μετρώντας τέσσερις ήττες και μια ισοπαλία στα τελευταία πέντε παιχνίδια. Ο 21χρονος Βραζιλιάνος Ματέους άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό, με τον Μπακού να σημειώνει το παρθενικό του γκολ με τη φανέλα των Λύκων και να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα από το πρώτο ημίχρονο (1-1, 20ο λεπτό).

ΣΑΛΚΕ – ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ 1-1