Τα στιγμιότυπα της 20ης αγωνιστικής της Bundesliga (video)

Μπάγερν Μονάχου και Μπορούσια Ντόρτμουντ ήταν οι κερδισμένες της 20ης αγωνιστικής στη Bundesliga. Απώλεια για Λειψία και Γκλάντμπαχ, σημαντικές νίκες για Κολωνία, Βόλφσμπουργκ.

Αναλυτικά τα παιχνίδια της 20ης αγωνιστικής:

Ντόρτμουντ – Ουνιόν Βερολίνου 5-0 (13′ Σάντσο, 18′, 76′ Χάαλαντ, 68′ πεν. Ρόις, 70′ Βιτσέλ)

Χόφενχαϊμ – Λεβερκούζεν 2-1 (23′ Κράμαριτς, 65′ Σκοβ – 11′ Ντιαμπί)

Φορτούνα Ντίσελντορφ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-0 (78′ Αϊχάν)

Χέρτα Βερολίνου – Σάλκε 0-0

Στο ισόπαλο 0-0 έμειναν Σάλκε και Χέρτα με τους γηπεδούχους να χάνουν σημαντική ευκαιρία για να πλησιάσουν στην πρώτη τετράδα.

Μάιντς – Μπάγερν Μονάχου 1-3 (45′ Γιούστε – 8′ Λεβαντόβσκι, 14′ Μίλερ, 26′ Τιάγκο

Άουγκσμπουργκ – Βέρντερ Βρέμης 2-1 (67′ Νίντερλεχνερ, 82′ Βάργκας – 23′ αυτ. Γεβντάι)

Κολωνία-Φράιμπουργκ 4-0

Επιβλητική εμφάνιση και άνετη νίκη για την Κολωνία, η οποία συνέτριψε 4-0 τη Φράιμπουργκ, πετυχαίνοντας τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Το σκορ άνοιξε στο 29’ ο Μπορνάου, ενώ στο 55’ ο Κόρντομπα διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Τα υπόλοιπα δύο γκολ σημειώθηκαν στις καθυστερήσεις από τους Εχισίμπουε και Τζέικομπς. Με τη νίκη αυτή η Κολωνία έφτασε τους 23 βαθμούς και απομακρύνθηκε αρκετά από την επικίνδυνη ζώνη.

Πάντερμπορν-Βόλφσμπουργκ 2-4
Με τεσσάρα πέρασε από την έδρα της ουραγού Πάντερμπορν, η Βόλφσμπουργκ, η οποία επικράτησε 4-2. Σκόραρε για τους γηπεδούχους ο Βασιλειάδης, ο οποίος είχε μειώσει σε 2-3 προσωρινά.