Άιντραχτ Φρ.-Φράιμπουργκ 2-1: Ανατροπή Ευρώπης (hls)

Η Άιντραχτ νίκησε στην «Ντόιτσε Μπανκ Αρίνα» με 2-1 την Φράϊμπουργκ για την 34η αγωνιστική της Bundesliga και πήρε εισιτήριο από το πρωτάθλημα για την Ευρώπη.

Οι «αετοί» αν και βρέθηκαν να χάνουν κατάφεραν με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο να γυρίσουν το ματς και να βγουν στην Ευρώπη και από το πρωτάθλημα καθώς ηττήθηκαν τόσο η Λεβερκούζεν όσο και η Βόλφσμπουργκ.

Η Φράιμπουργκ ανεξάρτητα του αποτελέσματος δεν θα έκανε τίποτε και με νίκη καθώς η Ουνιόν νίκησε την Βέρντερ και βγήκε εκείνη στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Φράιμπουργκ η οποία προηγήθηκε στο 44’ με κεφαλιά του Γκρίφο μετά από σέντρα του Ζάλαι.

Στην επανάληψη όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν πρώτα στο 83’ με κεφαλιά του Κόλο Μπουανί και πήραν το ματς κάνοντας το 2-1 στο 90+1 με προβολή του Εμπιμπέ.