Βόλφσμπουργκ-Χοφενχάιμ 2-1: Εύκολα, απλά και ωραία κοιτάζει Ευρώπη (hls)

Η Βόλφσμπουργκ κέρδισε εύκολα 2-1 την Χοφενχάιμ και για την ώρα βρίσκεται σε θέση που οδηγεί στην Ευρώπη την επόμενη αγωνιστική περίοδο.

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα, η Βόλφσμπουργκ νίκησε εύκολα την ανούσια και φλύαρη Χοφενχάιμ σε ματς για την 32η αγωνιστική της Bundesliga.

Οι “Λύκοι” που έμειναν για έκτο διαδοχικό ματς στο γήπεδό τους χωρίς ήττα (2 νίκες, 4 ισοπαλίες) προσπέρασαν προσωρινά τη Μπάγερ Λεβερκούζεν καταλαμβάνοντας την 6η θέση που οδηγεί στην Ευρώπη. Αντίθετα, η Χοφενχάιμ είδε τη Μπόχουμ να κερδίζει την Άουγκσνμπουργκ 3-2 και να την πλησιάζει στον πόντο και ενώ μένουν ακόμα δύο αγωνιστικές για το φινάλε της σεζόν.

Η Χοφενχάιμ είχε δοκάρι στο 7′ με τον Κράμαριτς, όμως στο 15′ από τη σέντρα του Μπακού, ο Καμίνσκι πήρε την κεφαλιά προ του Μπεμπού και έκανε το 1-0.

Στο 41′ ο Μπρουκς είχε ευκαιρία να σκοράρει κόντρα στην πρώην του ομάδα και στο 57′ ο Νταμπούρ έκλεψε τη μπάλα από τον απρόσεκτο Άρνολντ, βρέθηκε απέναντι από τον Καστέλς, όμως το πλασέ του ήταν άστοχο χάνοντας απίθανη ευκαιρία για το 1-1.

Στο 70′ ο Κόβατς πέρασε στο ματς τον Βάλντσμιντ και αυτός πέντε λεπτά μετά σκόραρε έπειτα από φανταστική μπαλιά του Φέλιξ Ενμετσά.

Η Χοφενχάιμ απλά μείωσε στο τρίτο λεπτό τνω καθυστερήσεων με αυτογκόλ του Γκιλαβογκί, έπειτα από γύρισμα του Μπίσοφ.