Λεβερκούζεν-Κολωνία 1-2: Ο Σέλκε έκρινε το ντέρμπι και… έγραψε ιστορία (hls)

Η Κολωνία τιμώρησε την φλύαρη και με το μυαλό στη Ρώμη, Μπάγερ Λεβερκούζεν κερδίζοντας στη "Bay Arena" με 2-1 και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντάβι Σέλκε.

Την τρίτη σερί εκτός έδρας νίκη της στη Bundesliga σημείωσε η Κολωνία, κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά μετά από 31 χρόνια, καθώς κέρδισε στη “Bay Arena” τη Μπάγερ Λεβερκούζεν που είχε το μυαλό της στα ημιτελικά του Europa League και τη Ρόμα.

Στο 14ο λεπτό από την ασίστ του Κάιντς, ο Ντάβι Σέλκε με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Χραντέσκι για να κάνει το 0-1. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 28ο λεπτό με το 4ο φετινό τέρμα του Αμίν Αντλί έπειτα από ωραία ομαδική προσπάθεια και ασίστ του Μούσα Ντιαμπί.

Στο 36ο λεπτό, ο Τίλμαν έβγαλε ωραία παράλληλα πάσα για τον Σέλκε που με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κολωνία έκανε απλά διαχείριση του παιχνιδιού, δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου και έφτασε σε μια πολύτιμη νίκη στο ντέρμπι του Ρήνου μέσα στη “Bay Arena”, όπως είχε κάνει και πέρυσι που κέρδισε με 1-0.