Στουτγκάρδη – Γκλάντμπαχ 2-1 : Από την κόλαση στον παράδεισο (hls)

Η Στουτγκάρδη παραμένει αήττητη υπό τις οδηγίες του Ζεμπάστιαν Χένες. Νικησε 2-1 την Γκλάντμπαχ και βγήκε από την επικίνδυνη ζωνη.

Κυρίαρχη

Η Στουτγκαρδη από το πρώτο λεπτό του αγώνα ειχε τον έλεγχο και ήταν επικίνδυνη. Όσο ήταν ψηλά στο γηπεδο δεν αντιμετώπιζε κανένα πρόβλημα.

Προηγήθηκε με τον Γκιρασί (22′) και είχε κι άλλες ευκαιρίες. Απειλήθηκε μόνο για ένα πεντάλεπτο όταν άνευ λογου κλείστηκε στην περιοχή και ο Πλεά σε τετ-α-τετ νικήθηκε από τον Μπρέντλοβ (33′).

Πέντε λεπτά απόσταση… κόλαση – παράδεισος…

Η Γκλάντμπαχ είχε κατοχή μπάλας αλλά δεν έβρισκε ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο. Την βοήθησε η Στουτγκάρδη.

Χωρίς λόγο ο Ζαγκαντού σήκωσε το χέρι του στην περιοχή και έκανε πέναλτι στέλνοντας την ομάδα του στην κόλαση του 1-1 με το γκολ του Βάιγκλ (78′) από την άσπρη βούλα.

Δύο λεπτά αργότερα όμως ο Ιτάκουρα υπέπεσε σε πέναλτι και αποβλήθηκε για μαρκάρισμα στον Τομάς. Ο Κουλιμπαλί έστειλε ξανά την ομάδα του στον παράδεισο πετυχαίοντας το 2-1 (83′).

Με την νίκη της η Στουτγκάρδη βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη.

Στουτγκαρδη : Μπρέντλοβ – Μαυροπάνος, Ζαγκαντού, Άντον – Βάγκνομαν, Κάρατσορ, Έντο, Σόσα – Μιγιότ (73′ Φούριχ), Σίλας (73′ Κουλιμπαλί), Γκιρασί (56′ Τομάς)

Γκλάντμπαχ : Όμλιν – Λάινερ (87′ Χέρμαν), Ιτάκουρα, Ελβέντι, Νετς – Ενγκουμού, Νόιχαους (86′ Τελαλοβιτς), Βάιγκλ, Στιντλ (84′ Φράουλο) – Χόφμαν, Πλεά (84′ Φρίντριχ)