Χόφενχαϊμ – Κολωνία 1-3: Οι “τράγοι” έσπασαν την… κατάρα (hls)

Mετά από δεκατρία συνεχόμενα παιχνίδια, η Κολωνία κατάφερε να πάρει νίκη κόντρα στη Χόφενχαϊμ, καθώς επικράτησε 3-1 εκτός έδρας στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι “Τράγοι” ουσιαστικά εξασφάλισαν την παραμονή τους στην κατηγορία, ενώ η Χόφενχαϊμ έχει μπει σε… μπελάδες και συνεχίζει την προσπάθεια για να ανανεώσει την παρουσία της στην Bundesliga.

Η Κολωνία ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο και άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Κάιντς στο 18ο λεπτό, ενώ ο Ζέλκε με κεφαλιά στο 39ο λεπτό έκανε το 2-0.

Οι γηπεδούχοι άσκησαν πίεση στο δεύτερο μέρος, δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες τους και στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Τίλμαν έκανε το 3-0, ενώ ο Ντολμπεργκ με το πρώτο του γκολ στην Μπουντεσλίγκα, διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στο 94ο λεπτό.