Ντόρτμουντ – Ουνιόν Β. 2-1: Ζωντανή με Μουκοκό

Ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της τρέχουσας σεζόν έγιναν στο Σιγκνάλ Ιντούνα Παρκ.

Ήταν ντέρμπι στη θεωρία πριν από το ματς, ήταν “ντερμπάρα” στην πράξη με την Ντόρτμουντ να αντέχει στο τέλος και με χρυσή αλλαγή τον Μουκοκό πήρε τη νίκη επί της Ουνιόν Βερολίνου μένοντας σε απόσταση αναπνοής από την Μπάγερν Μονάχου.

Οι κίτρινοι επικράτησαν με 2-1, σ’ έναν αγώνα που τα είχε όλα, φάσεις, γκολ, ένταση, με την ομάδα του Τέρζιτς να επικρατεί τελικά πιο δύσκολα απ’ ότι έδειχνε η εικόνα των ομάδων στο πρώτο ημίχρονο.

Το 1-0 για τους γηπεδούχους έγινε στο 28ο λεπτό από τον Μάλεν, ύστερα από άριστη πάσα του Γκερέιρο, με την Ντόρτμουντ να χάνει αρκετές ευκαιρίες για το 2-0 το οποίο όμως δεν ήρθε.

Μάλιστα στο 61ο λεπτό η Ουνιόν, που παρουσιάστηκε πολύ καλύτερη στο δεύτερο μέρος, έφτασε στο γκολ της ισοφάρισης με τον Μπέρενς ύστερα από ασιστ του Μπέκερ.

Η ομάδα του Βερολίνου προσπάθησε να φτάσει στο γκολ της ανατροπής όμως δεν τα κατάφερε και σαν να μην έφτανε αυτό ήρθε και το λάθος του Σεγκίν, το οποίο φυσικά και τιμώρησε ο Μουκοκό, ο οποίος πέρασε και τον Ρένοου πλασάροντας και γράφοντας το τελικό 2-1.