Μπάγερ Λεβερκούζεν – Μάιντς 2-3: Νέος πονοκέφαλος για τις… ασπιρίνες! (hls)

Σημαντική εκτός έδρας νίκη στην προσπάθεια που κάνει για ευρωπαϊκή έξοδο πέτυχε η Μάιντς, καθώς επικράτησε με 3-2 της Μπάγερ Λεβερκούζεν και διατηρεί την ελπίδα για μια θέση στην πρώτη εξάδα της Bundesliga.

Το παιχνίδι άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, καθώς κέρδισαν πέναλτι στο 23ο λεπτό, ωστόσο ο Ντάμεν μπλόκαρε τη μπάλα μετά την εκτέλεση του Ταπσόμπα και διατήρησε απαραβίαστη την εστία του. Τρία λεπτά αργότερα, ήρθε το πρώτο… σοκ για τη Λεβερκούζεν, καθώς η Μάιντς έκανε το 1-0 με σουτ του Κατσί. Η Λεβερκούζεν ισοφάρισε σε 1-1 με τον Αμίρι στο 32ο λεπτό και η Μάιντς πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Μπαρέιρο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους.

Ο Αλόνσο έκανε μαζεμένες αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο και μια από αυτές, ο Πάτρικ Σικ, κατάφερε να σκοράρει στο 58′ και να ισοφαρίσει σε 2-2 για τη Λεβερκούζεν.

Το νικητήριο γκολ της Μάιντς πέτυχε με πέναλτι ο Ινγκβάρτσεν στο 82ο λεπτό, ενώ στη φάση που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι το πέναλτι αποβλήθηκε ο Αντλί της Λεβερκούζεν και οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες.

Πλέον η Μάιντς είναι στην 9η θέση της κατάταξης με 29 βαθμούς, ενώ η Λεβερκούζεν είναι 10η με 27 βαθμούς.