Βόλφσμπουργκ – Λειψία 0-3: Επέστρεψαν τα χαμόγελα (hls)

Άνετη νίκη και επιστροφή του Ενκουκού από τον τραυματισμό του κάνουν τους "Ταύρους" να τρίβουν τα χέρια τους.

Ο Ρόζε και οι παίκτες του μπορούν να χαμογελούν και πάλι, καθώς η Λιεψία επέστρεχε στις νίκες και μάλιστα με άνετο και επιβλητικό τρόπο, με 3-0 εκτός έδρας επί της Βόλφσμπουργκ.

Οι “Λύκοι” από το πρώτο λεπτό έδειξαν τις διαθέσεις τους και ότι καλό έγινε σε όλο το πρώτο μέρος έγινε από εκείνους. Μπήκε “οδηγός” στο σκορ, με τον Φόρσμπεργκ να σουτάρει έξω από την περιοχή στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι και στα δίχτυα της Βόλφασμπουργκ για το 1-0. Στα πρώτα 45 λεπτά είχε άλλες δύο σημαντικές ευκαιρίες με τον Αντρέ Σίλβα να μην κάνει καλά την προβολή σχεδόν σε κενή εστία, αλλά και το δοκάρι σε φάουλ του Σόμποσλάι.

Στο δεύτερο μέρος η Λειψία βρήκε άλλα δύο γκολ, ενώ στα θετικά η επιστροφή του Ενκοκού μετά τον τραυμαστισμό. Ο δεύτερος σκόρερ της Μπουντεσλίγκα είναι δεδομένο πως θα βοηθήσει επιθετικά την ομάδα του. Στο ματς κόντρα στην Βόλφασμπουργκ, μπορεί να μην σκόραρε, αν και είχε μία σπουδαία ευκαιρία στο 81′, έδωσε την ασιστ στον Λάιμερ ένα λεπτό αργότερα για το 2-0.

Το κερασάκι στην τούρτα, ήρθε από τον Σόμποσλάι με σουτ από το ύψος του πέναλτι, ύστερα από πάσα του Σλάγκερ, για το 3-0 στο 93ο λεπτό.