Φράιμπουργκ-Ουνιόν Βερολίνου 5-1: Τη “σκόρπισε” και ανέβηκε στη 2η θέση

Η Φράιμπουργκ νίκησε 4-1 την Ουνιόν Βερολίνου και μετέτρεψε το ντέρμπι σε παράσταση για ένα ρόλο, ανεβαίνοντας στη δεύτερη θέση, 4 βαθμούς πίσω από την Μπάγερν.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και ήδη στο 6ο λεπτό ήταν μπροστά με 2-0. Το σκορ άνοιξε στο 4′ ο Γκρίφο με πέναλτι που ήρθε μέσω VAR. Ο Ιταλός στην κόντρα επίθεση 2 λεπτά αργότερα πλάσαρε για το 2-0 και στο 20′ πέτυχε το πρώτο του χατ τρικ στην Bundesliga και πάλι με πέναλτι. Σε αυτή τη φάση αποβλήθηκε ο Λέιτε για την ανατροπή στον Ντόαν.

Το 4-0 του ημιχρόνου έγραψε με εξαιρετικό πλασέ ο Γκρέγκοριτς από ασίστ του Ντόαν στις καθυστερήσεις. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Στράιχ έριξε ρυθμό χωρίς να θέλει να διασύρει την αντίπαλό της.

Ο Θόρσμπι ήρθε από τον πάγκο για να απειλήσει στο 71′ και το γκολ της “τιμής” για την Ουνιόν ήρθε με νέο πέναλτι στο 85′. Ο Μίκελ δεν αστόχησε μειώνοντας σε 4-1.