Γκλάντμπαχ – Κολωνία 5-2 : Πεντάρα έντεκα χρόνια μετά (hls)

Το πρώτο ντέρμπι του Ρήνου βάφτηκε πράσινο. Η Γκλάντμπαχ νίκησε δίκαια με 5-2 την Κολωνία.

Πρωταγωνιστής ο Κάιντς

Η Κολωνία με τρεις συνεχόμενες νίκες σε ντέρμπι του Ρήνου μπήκε με καλή ψυχολογία στο γήπεδο και είχε τον έλεγχο.

Η Γκλάντμπαχ έτυχε να προηγηθεί με την… πλάτη του Φρίντριχ (27′) από εκτέλεση κόρνερ του Χόφμαν αλλά η Κολωνία αντέδρασε άμεσα. Ο Κάιντς κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο ίδιος και ισοφάρισε στο 31ο λεπτό.

Από θετικός όμως, έγινε αρνητικός πρωταγωνιστής καθώς έκανε πέναλτι στον Χόφμαν στο 45ο λεπτό και αποβλήθηκε. Από την άσπρη βούλα ο Μπένσεμπαϊνί σημείωσε το 2-1.

ΤΑ HIGHLIGHTS ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Κυριάρχησε η Γκλάντμπαχ

Με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου η Γκλάντμπαχ πέτυχε τρίτο γκολ με το φοβερό σουτ του Στιντλ (47′) και από εκεί και πέρα, κυριάρχησε.

Με δεύτερο γκολ ο Μπενσεμπαϊνί έκανε το 4-1 πριν μειώσει λίγο πριν το τέλος ο Χουσεΐνμπασιτς (83′) σε 4-2.

Τελικό σκορ το 5-2 με σκόρερ τον Τουράμ με ωραία προβολή. Η Γκλάντμπαχ πήρε το ντέρμπι πετυχαίνοντας πέντε γκολ απέναντι στην Κολωνία για πρώτη φορά μετά από 11 χρόνια.

Γκλάντμπαχ (4/3/3) : Ζόμερ – Σκάλι (83′ Λάινερ), Φρίντριχ, Ελβέντι, Μπενσεμπαϊνί (83′ Νετς) – Βάιγκλ, Κράμερ (78′ Σάντσες), Κονέ – Χόφμαν (83′ Χέρμαν), Στιντλ (52′ Πλεά), Τουράμ

Κολωνία (4/1/3/2) : Σβέμπε – Σμιτς (60′ Χουσεΐνμπασιτς), Κίλιαν, Χούμπερς, Χέκτορ – Σκίρι – Λιούμπιτσιτς (40′ Σίντλερ), Ντούντα (60′ Ανταμιάν), Κάιντς – Μάινα (75′ Ουτ), Τίγκες (60′ Ντιτς)