Λεβερκούζεν-Σάλκε 4-0: Τεσσάρα με γκολάρες στην πρεμιέρα του Τσάμπι Αλόνσο (hls)

Ο Τσάμπι Αλόνσο έκανε ντεμπούτο στον πάγκο της Λεβερκούζεν, η οποία ήταν εκθαμβωτική συντρίβοντας 4-0 την παραπαίουσα αγωνιστικά Σάλκε που συμπλήρωσε 33 εκτός έδρας ματς χωρίς νίκη.

Την πρώτη εντός έδρας νίκη της και μόλις δεύτερη φετινή στη Bundesliga σημείωσε η Μπάγερ Λεβερκούζεν, η οποία συνέτριψε 4-0 την Σάλκε στην “Bay Arena” για την 9η αγωνιστική στην προπονητική πρεμιέρα του Τσάμπι Αλόνσο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Τζέρεμι Φρίμπονγκ, ο οποίος σκόραρε δύο φορές: στο 41′ και στο 52′, με τον Ντιαμπί να ανοίγει το σκορ με γκολάρα στο 38ο λεπτό.

Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Παουλίνιο στο 90′, με τον Βραζιλιάνο να σκοράρει μετά από δύο λεπτά στον αγωνιστικό χώρο και να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα για τη Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Ο Τσάμπι Αλόνσο πανηγύρισε νίκη στο πρώτο του ματς στον πάγκο της Μπάγερ Λεβερκούζεν, κόντρα στην ομάδα που τον Αύγουστο του 2014 είχε κάνει το ντεμπούτο του στη Bundesliga με τη Μπάγερν Μονάχου στο 1-1 με την Σάλκε στο Γκελζενκίρχεν.