Κολωνία – Ντόρτμουντ 3-2: Εκτόξευση για τους “τράγους”! (vid)

Η Κολωνία επιβλήθηκε 3-2 της Μπορούσια Ντόρτμουντ, αν και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ!

Η Κολωνία με σπουδαία εμφάνιση κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε 3-2 της Μπορούσια Ντόρτμουντ για την 8η αγωνιστική της Bundesliga. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με πολύ όμορφο γκολ του Τζούλιαν Μπραντ στο 31ο λεπτό, με τον 26χρονο Γερμανό να σκοράρει για δεύτερη φορά στο φετινό πρωτάθλημα.

Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε εξ’ ολοκλήρου στην Κολωνία, καθώς σημείωσε τρία γκολ μέσα σε 20 λεπτά, για να σφραγίσει σε μεγάλο βαθμό τη νίκη. Αρχικά ο Φλόριαν Κάινζ ισοφάρισε στο 53′, ενω ο Στέφεν Τίγκες εκμεταλλεύτθηκε την αιφνιδιασμένη άμυνα της Μπορούσια και ανέτρεψε το σκορ στο 56′. Στο 71ο λεπτό ο Ντέγιαν Λιούμπισιτς έγραψε το 3-1 για τους “τράγους” και ουσιαστικά τους έβαλε για τα καλά σε θέση οδηγού στο ματς. Η ομάδα του Εντίν Τέρζιτς μείωσε στο σκορ στο 78′ με αυτογκόλ Μπένο Σμιτς και πίεσε για την ισοφάριση μέχρι το φινάλε, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Η Κολωνία έφτασε τους 13 βαθμούς μετά από 8 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα, ενώ η Μπορούσια έμεινε στους 15, έχοντας δύο βαθμούς διαφορά από Ουνιόν Βερολίνου και Φράιμπουργκ.