Χοφενχάιμ-Μάιντς 4-1: Τεσσάρα μετά από τέσσερα χρόνια (hls)

Την πρώτη εντός έδρας νίκη μετά το 2018 επί της Μάιντς σημείωσε η Χοφενχάιμ, η οποία συνέτριψε 4-1 την ομάδα του Μπο Σβένσον.

Η Μάιντς είχε τρεις νίκες στα τελευταία τρία ματς με την Χοφενχάιμ, είχε μόνο νίκες φέτος στη Bundesliga σε τρία ματς, δεν είχε δεχθεί γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, όμως η ομάδα του Αντρέ Μπραϊτενράιτερ κατάφερε να σκοράρει τέσσερις φορές και να κερδίσει 4-1 τον αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 41o λεπτό με τον Χακ να αντικρίζει απευθείας την κόκκινη κάρτα για το πέναλτι στον Ρουτέ. Πέναλτι που απώλεσε ο Κράμαριτς στο 44′ με το ημίχρονο να τελειώνει στο 0-0.

Στο δεύτερο μέρος, η Χοφενχάιμ κυριάρχησε για να φτάσει σε τέσσερα γκολ με το πρώτο να έρχεται στο 51′ από τον Κράμαριτς μετά από σέντρα του Ρουτέ.

Στο 69′ ο Πρέμελ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων και στο 80′ ο Νταμπούρ με τακουνάκι στην κίνηση σημείωσε το 3-0.

Η Μάιντς μείωσε σε 3-1 με τον Κορ να σκοράρει στο 83′ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καντεράμπεκ σημείωσε το τελικό 4-1.

Με τη νίκη αυτή η Χοφενχάιμ έφτασε τους 12 βαθμούς, ενώ η Μάιντς έμεινε στους 10.