Γκλάντμπαχ-Μάιντζ 0-1: Τέταρτη σερί εκτός έδρας νίκη… (hls)

Η Μάιντζ πέρασε από το «Μπορούσια Παρκ» νικώντας την Γκλάντμπαχ με 1-0 στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Ήταν η 4η σερί εκτός έδρας νίκη για την Μάιντζ που ισοφάρισε το ρεκόρ που είχε από την σεζόν 2010-11 με τεχνικό τότε τον Τόμας Τούχελ.
Η Γκλάντμπαχ ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο αλλά είχε μοιραίο παίκτη τον Μάρκους Τουράμ που έχασε πολλές ευκαιρίες, ενώ είχε και σουτ στο δοκάρι στο 30ο λεπτό.
Στην επανάληψη, στο 52’ ο Ιτακούρα ως τελευταίος παίκτης ανέτρεψε τον Ονισίβο κι αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα.
Στο 55’ ο Ααρόν Μάρτιν με μια καταπληκτική εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ζόμερ για το 0-1.
Ήταν η πρώτη φετινή ήττα για την Γκλάντμπαχ στο πρωτάθλημα.