Μπόχουμ – Αρμίνια 2-1: Σε αναζήτηση θαύματος η Αρμίνια

Η Μπόχουμ νίκησε με 2-1 την Αρμίνια και την έσπρωξε ακόμη πιο κοντά στον υποβιβασμό. Αν η Στουτγκάρδη νικήσει τη Μπάγερν η τελευταία αγωνιστική δε θα μπορεί να αλλάξει τίποτε για την ομάδα του Μπίλεφελεντ

Μπορεί η Αρμίνια να καιγόταν για τους βαθμούς στην προσπάθεια της να αποφύγει τον υποβιβασμό, ήταν όμως η Μπόχουμ εκείνη που άρχισε με κυριαρχικό τρόπο το ματς, απειλώντας και απαιτώντας από τον Ορτέγκα Μορένο σπουδαίες επεμβάσεις. Ωστόσο ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων δε μπόρεσε να κάνει κάτι στο 21ο λεπτό όταν ο Σεμπάστιαν Πόλτερ με κεφαλιά έβαλε μπροστά τη Μπόχουμ

Με τον ίδιο τρόπο, αλλά μετά από εκτέλεση στατικής φάσης ισοφάρισε η Αρμίνια, με σκόρερ τον Γιόακιμ Νίλσον που βρήκε δίχτυα για δεύτερο διαδοχικό ματς.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε πολλές καλές στιγμές, αλλά ήταν οδυνηρά άτυχο για την Αρμίνια που ηττήθηκε από το αυτογκόλ του Τζορτζ Μπέλο στο 89ο λεπτό και πλέον φαντάζει εξαιρετικά δύσκολο να αποφύγει τον απευθείας υποβιβασμό