Γκλάντμπαχ-Λειψία 3-1: Την έβγαλε εκτός τετράδας

Η Γκλάντμπαχ νίκησε με 3-1 την Λειψία στο «Μπορούσια Παρκ» για την 32η αγωνιστική της Bundesliga.

Η Γκλάντμπαχ σημείωσε μια νίκη ηθικού έχοντας σώσει την χρονιά.
Πλήγωσε όμως την Λειψία την οποία άφησε πλέον εκτός τετράδας με το Champions League πλέον να μην εξαρτάται από τα δικά της αποτελέσματα.
Οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 στο 17’ με ωραίο πλασέ του Έμπολο μετά από ασίστ του Στιντλ.
Στην πρώτη της τελική στο 36’ η Λειψία ισοφάρισε όταν μετά από πάσα του Αντρέ Σίλβα, ο Ν’ Νκουνκού με σουτ έκανε το 1-1.
Όμως στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, ο Έμπολο έβγαλε μόνο του τον Χόφμαν που νίκησε τον Γκουλάτσι για το 2-1.
Στην επανάληψη στο 64’ η Μπορούσια έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ελβέντι για μαρκάρισμα στον Ν’ Νκουνκού.
Στο 77’ αν και με δέκα παίκτες, σε αντεπίθεση ο Χόφμαν με ωραίο πλασέ έκανε το τελικό 3-1.