Μπάγερ Λ.-Χέρτα Β. 2-1: Όλα στο πρώτο μέρος (hls)

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν διέκοψε το αρνητικό σερί των πέντε αγώνων κόντρα στη Χέρτα, επικρατώντας της ομάδας του Βερολίνου με 2-1.

Το πρώτο ημίχρονο αποφάσισε για το τελικό αποτέλεσμα στη Μπάι Αρένα, με τους γηπεδούχους να παίζουν ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας από την αρχή της αναμέτρησης και την ομάδα του Φέλιξ Μάγκατ να αναζητά την ελαχιστοποίηση των χώρων στην άμυνα και τις στατικές φάσεις ή τις αντεπιθέσεις για να φτάσει στο γκολ.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 34ο λεπτό με το Λούκας Αλάριο, έκαναν το 2-0 στο 40ο με τον Καρίμ Μπελαραμπί όμως ο Βλάντιμιρ Νταρίντα με πολύ ωραίο γκολ δύο λεπτά μετά, κράτησε ζωντανές τις ελπίδες της Χέρτα να επιστρέψει στο ματς.

Οι φιλοξενούμενοι όμως δε βρήκαν στο δεύτερο ημίχρονο αφορμές για να γίνουν απειλητικοί και η Μπάγερ παρότι δε μπόρεσε να πετύχει τρίτο γκολ, δε δυσκολεύθηκε να υπερασπιστεί το προβάδισμα της.