Χοφενχάιμ-Μπόχουμ 1-2: Δύο ασίστ ο γκολκίπερ Ρίμαν, δύο γκολ ο Ασάνο (hls)

Με τον γκολκίπερ Ρίμαν να... σερβίρει και τον Ασάνο να εκτελεί η Μπόχουμ κέρδισε στο Ζινσχάιμ την Χοφενχάιμ με 2-1 και έκανε ακόμα πιο απλή τη συνέχεια στη Bundesliga.

Τη δεύτερη νίκη της στο Ζινσχάιμ σημείωσε η Μπόχουμ, η οποία κέρδισε την Χοφενχάιμ με 2-1 για πρώτη φορά μετά τον Απρίλιο του 2009.

Δείτε τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτερο στο πρώτο ημίχρονο και στο 28′ βρήκαν γκολ με την ωραία ατομική ενέργεια του Ασάνο, έπειτα από γέμισμα του Ρίμαν, με τον Ιάπωνα να σουτάρει έξω από την περιοχή και να ανοίγει το σκορ.

Η Μπόχουμ θα μπορούσε στο 45′ να πετύχει δεύτερο γκολ με τον Πάντοβιτς, αλλά ο Σέρβος στο τετ-α-τετ με τον Μπάουμαν έστειλε τη μπάλα άουτ.

Η Χοφενχάιμ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος, πίεσε τη Μπόχουμ και έφτασε στην ισοφάριση με τον Ράουμ στο 54′.

Πέντε λεπτά μετά, από κόρνερ των γηπεδούχων, ο Ρίμαν μάζεψε και με βολέ βρήκε ξανά τον Ασάνο, με τον Ιάπωνα να πλασάρει τον Μπάουμαν και να γράφει το 0-2.

Με τη νίκη αυτή η Μπόχουμ έφτασε τους 35 βαθμούς, ενώ η Χέρτα με τη δεύτερη διαδοχική ήττα της έμεινε στους 44.