Γκρόιτερ Φιρτ – Λειψία 1-6: Πάρτι με την ουραγό και τετράδα

Η Λειψία επέστρεψε στις νίκες απέναντι στην τελευταία του πίνακα και πέρασε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Η Γκρόιτερ Φιρτ αιφνιδίασε τη Λειψία παίρνοντας το προβάδισμα μόλις στο 4ο λεπτό με τον Λέβελινγκ (1-0). Η Λειψία που παρατάχτηκε με απουσίες κατάφερε να αντιδράσει και να γυρίσει το ματς στο ημίχρονο βάζοντας τέσσερα γκολ. Πρώτα ισοφάρισε στο 17ο λεπτό με τον Πορτογάλο Άντρε Σίλβα (1-1), δέκα τα γκολ στην φετινή σεζόν μετά την ασίστ του Ανχελίνιο, ο Εμιλ Φόρσμπεργκ σκόραρε για πρώτη φορά μετά το ματς του πρώτου γύρου και έδωσε προβάδισμα (1-2, 32ο λεπτό), ο Λάιμερ ανέβασε το δείκτη του σκορ (1-3, 34ο λεπτό) μετά από μια τρομερή αντεπίθεση που κατέληξε σε γκολ του Αυστριακού και ο Χένριχς διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του ημιχρόνου (1-4, 45ο λεπτό).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 1-5 με το πρώτο γκολ στην καριέρα του Σιμακάν μετά από ασίστ του Φόρσμπεργκ (1-5, 58ο λεπτό) και διαμόρφωσαν το τελικό σκορ με το 15ο γκολ του Ενκουνκού στην σεζόν (1-6, 69ο λεπτό).

Η Λειψία ξεκούραστη δεν έπαιξε στην Ευρώπη με την αποκλεισμένη Σπαρτάκ Μόσχας και πλέον κάθεται στην 4η θέση της κατάταξης με 44 βαθμούς, μπροστά από Φράιμπουργκ και Χόφενχαϊμ, καθώς έχει καλύτερη διαφορά τερμάτων.