Χέρτα-Μπάγερν 1-4: Περίπατος στην πρωτεύουσα

Η Μπάγερν Μονάχου πέρασε εύκολα με σκορ 4-1 από την έδρα της Χέρτα Βερολίνου διατηρώντας την απόσταση των 6 βαθμών από την δεύτερη της βαθμολογίας Ντόρτμουντ.

Η Μπάγερν κυριάρχησε, όπως άλλωστε αναμενόταν, από το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Βερολίνο και είχε σημαντικές ευκαιρίες και συνολικά 16 τελικές προσπάθειες στο πρώτο μισό της αναμέτρησης. Ο Τολισό άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ ο Μίλερ διαμόρφωσε το 0-2 στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου μετά από ασίστ του Κίμιχ. Οι Βαυαροί θα μπορούσαν να έχουν ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα βάσει των ευκαιριών του πρώτου μέρους.

Οι Βαυαροί πέτυχαν ακόμη δύο τέρματα στην επανάληψη με τους Σανέ (75′) και Γκνάμπρι (79′), ενώ η Χέρτα πέτυχε το μοναδικό της τέρμα στην αναμέτρηση με τον Εκέλενκαμπ στο 80ο λεπτό.

Η Μπάγερν έχει και πάλι διαφορά 6 βαθμών από την δεύτερη στη βαθμολογία Ντόρτμουντ, ενώ η απόσταση της Χέρτα απο τη ζώνη του υποβιβασμού είναι 3 βαθμοί.