Ντόρτμουντ-Φράιμπουργκ 5-1: Παράσταση ενός ημιχρόνου (hls)

Η εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο Ντόρτμουντ νίκησε με 5-1 την Φράιμπουργκ και μείωσε στους τρεις βαθμούς την απόσταση από τη Μπάγερν Μονάχου που δοκιμάζεται στην Κολωνία.

Η ομάδα του Ρόζε ήταν εξαιρετική στα πρώτα 45 λεπτά. Πίεσε αποτελεσματικά ψηλά στο γήπεδο, σημιούργησε μεγάλο πρόβλημα στην κατοχή μπάλα στην αντίπαλό της και κατάφερε να αξιοποιήσει δύο στατικές φάσεις για να πάρει το προβάδισμα νωρίς. Στο 14ο και το 29ο λεπτό ο Μπραντ εκτέλεσε κόρνερ και ο Μενιέ σκόραρε δύο φορές για να δώσει σαφές προβάδισμα στους γηπεδούχους. Το 3-0 διαμόρφωσε ο Χόλαντ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους από ασίστ του Μπέλινγχαμ.

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Ντεμίροβιτς στο 61ο λεπτό, όμως ο Νταούντ έδωσε ασίστ στον Χόλαντ για το 4-1 στο75′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε με το 2ο εφετινό του γκολ στη Μπουντεσλίγκα ο Νταούντ στο 86ο λεπτό.