Βόλφσμπουργκ – Στουτγκάρδη 0-2 : Γκολάρα Μαυροπάνου, τέλος στην κατάρα

Την τελευταία φορά που κέρδισε η Στουτγκάρδη την Βόλφσμπουργκ ο Μαυροπάνος γιόρταζε τα όγδοα γενέθλιά του. Πριν από δεκαέξι χρόνια και μια ημέρα. Το βράδυ του Σαββάτου γιόρτασε τα 24α γενέθλιά του πετυχαίνοντας καταπληκτικό γκολ. Η κατάρα έσπασε με το 2-0 των Σουηβών στην Φόλκσβαγκεν Αρένα.

Η Βόλφσμπουργκ προσπάθησε στο πρώτο δεκάλεπτο να δημιουργήσει προβλήματα στην Στουτγκάρδη αλλά δεν τα κατάφερε.

Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν, έγιναν επικίνδυνοι και με την γκολάρα του Μαυροπάνου, στα γενέθλιά του, πήραν το προβάδισμα που άξιζαν (25′).

Μοναδική αντιδραση των γηπεδούχων το φάουλ του Άρνολντ (29′) που έδιωξε ο Μίλερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο στην πρώτη φάση η Στουτγκάρδη σκόραρε ξανά με τον Φέρστερ (63′) και γύρισε στην άμυνα.

Η Βόλφσμπουργκ γέμισε το γήπεδο επιθετικούς. Έχασε ευκαιρίες με Λούκας Νμέτσα (69′), Βέγκχορστ (78′) ενώ η Στουτγκάρδη έχασε πέναλτι με τον Μαρμούς (79′).

H Στουτγκάρδη κράτησε το τρίποντο και έβαλε τέλος στην κατάρα της Φόλκσβαγκεν Αρένα. Νίκησε για πρώτη φορά μετά από δεκαέξι χρόνια και μια ημέρα με προπονητή τότε τον Τζοβάνι Τραπατόνι και τώρα τον Πελεγκρίνο Ματαράτσο.

Βόλφσμπουργκ (4/4/2) : Καστέιλς – Μπαμπού, Λακρουά, Μπόρνοου, Οτάβιο – Βάλντσμιντ, Άρνολντ, Βρανξ (21′ Γκιλαβογκί), Στέφεν – Νμέτσα, Βέγκχορστ

Στουτγκάρδη (3/5/2) : Μίλερ – Μαυροπάνος, Άντον, Ίτο – Μάσιμο (27′ Στέντσελ), Έντο, Κάρατσορ, Μανγκάλα, Κουλιμπαλί – Φέρστερ, Μαρμούς