Μπάγερν Μ. – Μάιντς 2-1 : Δύσκολα στο +6

Η Μάιντς προηγήθηκε στο Μόναχο και δυσκόλεψε την Μπάγερν περισσότερο από ότι… η Μπαρτσελόνα. Οι Βαυαροί βελτιώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, νίκησαν με ανατροπή του σκορ 2-1.

Η Μάιντς έκανε καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο στο Μόναχο. Κινδύνευσε ελάχιστα, εκμηδένισε τις επιθετικές επιλογές της ομάδας του Γιούλιαν Νάγκελσμαν και πήγε στο ημίχρονο δίκαια μπροστά στο σκορ με 1-0.

Το γκολ πέτυχε ο Ονισίβο στο 22ο λεπτό από ασίστ του Μπούρκαρντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε με τρομερή ένταση στο γήπεδο η Μπάγερν και ισοφάρισε γρήγορα με τον Κομάν (53′). Το γκολ νίκης πέτυχε ο Μουσιάλα (74′) με ωραίο κοντρόλ και εκτέλεση με την Μάιντς να προσπαθεί στο τέλος αλλά να μην βρίσκει μεγάλη ευκαιρία.

Για τον Γιούλιαν Νάγκελσμαν ήταν η 100η νίκη της καριέρας του στην Μπούντεσλιγκα ενώ ο Τόμας Μίλερ έφτασε τις 291 νίκες στην καριέρα του στο πρωτάθλημα και είναι τρίτος στην ιστορία πλέον πίσω μόνο από τους Όλιβερ Καν (310) και τον συμπαίκτη του Μάνουελ Νόιερ (305).

Μπάγερν Μ. (3/3/3/1) : Νόιερ – Παβάρ, Ουπαμεκανό, Ερνάντεζ (65′ Ζούλε) – Μουσιάλα (82′ Νιανζού), Τολισό (65′ Ρόκα), Ντέιβις – Κομάν, Μίλερ, Σανέ (65′ Γκνάμπρι) – Λεβαντόβσκι

Μάιντς (3/3/2/2) : Τσέντνερ – Μπελ, Χακ, Νιακατέ – Βίντμερ, Σταχ (82′ Στέγκερ), Ααρόν – Μπαρέιρο (82′ Τάουερ), Λι (64′ Μποέτιους) – Μπούρκαρντ (64′ Ίνγκβαρτσεν), Ονισίβο (75′ Νέμπελ)