Λειψία-Γκλάντμπαχ 4-1: Επιστροφή στις νίκες στο ντεμπούτο Τεντέσκο

Απόλυτα επιτυχημένο ήταν το ντεμπούτο του Ντομένικο Τεντέσκο στον πάγκο της Λειψίας.

Μετά από τρεις σερί ήττες η Λειψία επέστρεψε στις νίκες, απέναντι στην παραπαίουσα Γκλάντμπαχ η οποία φάνηκε κατώτερη των περιστάσεων και παρά το γεγονός ότι μείωσε σε 2-1, δέχτηκε άλλα δύο γκολ και έφυγε με το “βαρύ” 4-1 από το “Ρεντ Μπουλ Αρένα”. Η Λειψία εκμεταλλεύτηκε για άλλη μία φορά την έδρα της, φτ΄νοντας στην 6η νίκη σε 8 ματς, έχοντας πετύχει τα 25 από τα 29 συνολικά της τέρματα στο “Ρεντ Μπουλ Αρένα”. Στο 21ο λεπτό άνοιξε το σκορ με κεφαλιά ο Κβάρντιολ και στο 33΄ήταν η σειρά του Σίλβα να πετύχει γκολ μετά την δεύτερη ασίστ του Ανχελίνιο.

Στο 58΄στη φάση της σεζόν στη Μπουντεσλίγκα ο Αντρέ Σίλβα σημάδεψε το δοκάρι σε κενό τέρμα και στο 88΄ η Γκλάντμπαχ μείωσε με τον Μπενσεμπαϊνί σε 2-1, αλλά με δύο γκολ στις καθυστερήσεις από τον Ενκουνκού και του Χένριτς η λειψία έφτασε στο επιβλητικό 4-1.