Κολωνία – Γκλάντμπαχ 4-1: Πάρτι των… “Τράγων”

Εμφατική νίκη στο ντέρμπι του Ρήνου πέτυχε η Κολωνία, επικρατώντας 4-1 της Γκλάντμπαχ στο "Ράιν Ένεργκι Στάντιον".

Εμφατική νίκη στο ντέρμπι του Ρήνου πέτυχε η Κολωνία, επικρατώντας 4-1 της Γκλάντμπαχ στο “Ράιν Ένεργκι Στάντιον”.

Μετά από σχεδόν δύο μήνες, η ομάδα του Μπάουμγκαρτ γεύτηκε τη χαρά της νίκης και μάλιστα στο τοπικό ντέρμπι με την Γκλάντμπαχ, με σπουδαίο ποδόσφαιρο στο δεύτερο ημίχρονο.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ

Στο κατάμεστο γήπεδο της Κολωνίας, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 55ο λεπτό με τον Ντέγιαν Λιούμπιτσιτς, ενώ η Γκλάντμπαχ ισοφάρισε σε 1-1 με τον Γιόνας Χόφμαν στο 74ο λεπτό.

Η απάντηση των “Τράγων” ήταν άμεση, καθώς ο Μάρκ Ούτ σημείωσε το 2-1 στο 77′ και ένα λεπτό αργότερα ο Οντρέι Ντούντα έκανε το 3-1. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σεμπάστιαν Άντερσον.

Η Κολωνία έφτασε τους 18 βαθμούς στην Μπουντεσλίγκα, όσους έχει και η Γκλάντμπαχ.

Κολωνία: Σβέμπε, Έκτορ (51′ Σίντλερ), Τσίχος, Κίλιαν, Σμιτς, Σκιρί, Λιούμπιτσιτς (82′ Σάουμπ), Ντούντα (82′ Τίελμαν, Ουζτσάν, Κάιντς (70′ Ουτ), Μοντέστ (70′ Άντερσον)

Γκλάντμπαχ: Ζόμερ, Γκίντερ, Ελβέντι, Μπενσεμπαϊνί, Χέρμαν (81′ Λάινερ), Χόφμαν, Ζακαρία, Κονέ (66′ Νόιχαους), Σκάλι (81′ Νετς), Πλέα, Στιντλ (66′ Τουράμ)