Γκλάντμπαχ – Γκρόιτερ Φιρτ 4-0: Ενθουσιασμός και… θλίψη

Όπως ήταν λογικό η Γκλάντμπαχ πήρε τους τρεις βαθμούς… ρουτίνας απέναντι στην τελευταία του πίνακα της βαθμολογίας Γκρόιτερ Φιρτ, με 4-0.

Το παιχνίδι από το 1ο λεπτό μέχρι και το 90ο ήταν ένας μονόλογος για τους γηπεδούχους που θα μπορούσαν να έχουν πετύχει 6-7 γκολ αν δεν υπήρχε στο τέρμα ο Φουνκ κι αν το δοκάρι δεν σταματούσε τον Στιντλ.

Το 1-0 ήρθε στο 9ο λεπτό με τον Χόφμαν, το 2-0 στο 28ο λεπτό με τον Νόιχαους, ύστερα από λάθος του Φουνκ και πλασέ από μεγάλη απόσταση σε κενή εστία. Το 3-0 έγινε από τον Πλεά στο 43ο λεπτό του πρώτου μέρους.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκα από τον Χόφμαν και πάλι, που άνοιξε κι έκλεισε τον “χορό” των γκολ στο 56ο λεπτό.