Βόλφσμπουργκ-Άουγκσμπουργκ 1-0: Βαθμολογικό άλμα

Η Βόλφσμπουργκ νίκησε με 1-0 την Άουγκσμπουργκ στην «Βολφσβαγκεν Αρίνα» για την 11η αγωνιστική της Bundesliga.

Με αυτό το τρίποντο οι «Λύκοι» έκαναν βαθμολογικό άλμα μπαίνοντας, για την ώρα, στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας.
Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, μπήκαν δυνατά και κατάφεραν να προηγηθούν στο 14’ όταν μετά από την σέντρα του Πάουλο Οτάβιο, ο Λούκας Ν’ Μεντσά με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Στο 22’ έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 αλλά το πλασέ του Οτάβιο πέρασε λίγο έξω από την εστία του Γκίκιεβιτς.
Στην επανάληψη η Άουγκσμπουργκ ανέβασε την απόδοση της, πίεσε, κέρδισε κόρνερ αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρίες.
Καλύτερη στιγμή της ένα σουτ στο 52’ από τον Ζεκίρι το οποίο απέκρουσε ο Καστέελς.
Οι φιλοξενούμενοι έμειναν κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού και μετά την διακοπή για τις Εθνικές ομάδες θα πρέπει να προσπαθήσουν πολύ για να ξεφύγουν από τις τελευταίες θέσεις.