Κολωνία – Λεβερκούζεν 2-2 : Κράτησαν το αήττητο (hls)

Από ένα καλό ημίχρονο είχαν Κολωνία και Λεβερκούζεν και έμειναν στην ισοπαλία 2-2. Η Κολωνία διατήρησε το αήττητο εντός έδρας και η Λεβερκούζεν το αήττητο εκτός.

Η Λεβερκούζεν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο πέτυχε δύο γκολ μέσα σε ενάμισι λεπτό. Ο Σικ σκόραρε στο 15ο λεπτό και ο Μπελαράμπι στο 17ο με την άμυνα της Κολωνίας να πελαγοδρομεί.

Η ομάδα του Σεοάνι θα μπορούσε να κλειδώσει την νίκη αλλά ο Φρίμπονγκ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι (25′).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και με πρωταγωνιστή τον Μοντέστ έφτασαν στην ισοφάριση. Ο Γάλλος φορ, δέκατος σκόρερ στην ιστορία των τράγων, σκόραρε δις και ισοφάρισε σε 2-2 (63′, 82′).

Ο Μοντέστ έφτασε τα πενήντα γκολ με την φανέλα της Κολωνίας.

Δείτε ΕΔΩ τα highlights του αγώνα

Η Κολωνία έβγαλε αντίδραση μετά τα πέντε γκολ που δέχτηκε από την Χόφενχαϊμ την προηγούμενη αγωνιστική.

Η Λεβερκούζεν μετά την εντός έδρας συντριβή από την Μπάγερν έχασε κι άλλο έδαφος καθώς έμεινε στο -5 από τους Βαυαρούς.

Κολωνία (4/1/3/2) : Χορν – Σμιτς (79′ Σίντλερ), Κίλιαν, Τσίχος, Χέκτορ – Λιούμπιτσιτς – Έζτσαν, Ντούντα (77′ Άντερσον), Κάιντς (79′ Τίλμαν) – Ουτ (90+ Σάουμπ), Μοντέστ

Λεβερκούζεν (4/2/3/1) : Χραντέτσκι – Φρίμπονγκ, Κοσουνού, Τα, Ινκαπιέ (46′ Μπάκερ) – Άντριχ, Ντεμίρμπαϊ – Ντιαμπί (77′ Ταπσόμπα), Βιρτς (77′ Παλάσιος), Μπελαράμπι (36′ Αντλί) – Σικ (86′ Αλάριο)