Ντόρτμουντ-Άουγκσμπουργκ 2-1: Μπορεί και χωρίς Χάαλαντ, ιστορικό ρεκόρ Ρόις (hls)

Την πέμπτη της νίκη στη Bundesliga σημείωσε η Μπορούσια Ντόρτμουντ, η οποία επικράτησε 2-1 της Άουγκσμπουργκ στο "Βεστφάλεν Στάντιον", με τον Χάαλαντ ξανά στην εξέδρα.

Σε απόσταση ενός πόντου από την κορυφή της Bundesliga η Μπορούσια Ντόρτμουντ, η οποία επιβλήθηκε 2-1 της Άουγκσμπουργκ για την 7η αγωνιστική.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης το γεγονός ότι ο Μάρκο Ρόις έγινε ο πρώτος στην ιστορία της ομάδας του που έχει 100 γκολ και 100 ασίστ!

Οι Βεστφαλοί άνοιξαν το σκορ στο 10ο λεπτό με το πέναλτι του Ραφαέλ Γκερέιρο, σε παράβαση του Γκιουβελού στον Μάλεν.

Η Άουγκσμπουργκ ισορρόπησε την κατάσταση στο 36′, όταν μετά από σουτ του Μέγερ η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στο ριμπάουντ ο Ζεκίρι την έστειλε απλά στα δίχτυα για το 1-1 με το οποίο τελείωσε το ημίχρονο.

Η ομάδα του Ρόζε πήρε ξανά το προβάδισμα στο 51′ με τον Γιούλιαν Μπραντ να νικά τον Γκίκιεβιτς με σουτ έξω από την περιοχή μετά από ωραία αντεπίθεση.

Η Άουγκσμπουργκ βρήκε άμεσα γκολ, στο 52′, με τον Ζεκίρι, όμως το τέρμα του επιθετικού των φιλοξενούμενων ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ στον Ακάνζι.

Η Μπορούσια θα μπορούσε να είχε σφραγίσει τη νίκη σχετικά νωρίς στο ματς, όμως τόσο ο Μάρκο Ρόις στο 56′, όσο και ο Τοργκάν Αζάρ δέκα λεπτά αργότερα σημάδεψαν το δοκάρι της Άουγκσμπουργκ.

Ντόρτμουντ: Κόμπελ – Μενιέ, Χούμελς, Ακάνζι, Γκερέιρο – Μπέλιγχαμ, Βίτσελ – Μπραντ, Ρόις, Βολφ – Μάλεν.

Άουγκσμπουργκ: Γκίκιεβιτς – Γκιουβελού, Γκούμι, Όξφορντ – Καλιγκιούρι, Στρομπλ, Γκρούετσο, Πέντερσεν – Μέγερ – Κόρδοβα, Ζεκίρι