Άουγκσμπουργκ – Γκλάντμπαχ 1-0: Έσπασαν το… ρόδι οι Βαυαροί (hls)

Μετά από τέσσερις αποτυχημένες προσπάθειες, η Άουγκσμπουργκ κατάφερε να πετύχει την πρώτη της εφετινή νίκη στην Μπουντεσλίγκα, επικρατώντας 1-0 της Γκλάντμπαχ στη Βαυαρία.

Σκόρερ των γηπεδούχων ο Φλόριαν Νιντελέχναρ στο 80ο λεπτό, αξιοποιώντας την ασίστ του Βάργκας.

Η Άουγκσμπουργκ εμφανίστηκε βελτιωμένη στο αμυντικό κομμάτι, δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα από την Γκλάντμπαχ, είχε δοκάρι στο 32ο λεπτό με τον Καλιγκιούρι και μπόρεσε να πάρει το “τρίποντο” με το γκολ του Νίντελέχναρ δέκα λεπτά πριν από το φινάλε της αναμέτρησης.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Άουγκσμπουργκ έφτασε τους πέντε βαθμούς και την 11η θέση στην κατάταξη, ενώ η Γκλάντμπαχ έμεινε στους τέσσερις βαθμούς και στην 14η θέση.