Μπάγερν Μ. – Γκλάντμπαχ 6-0: Όλοι για τον Λέβα (hls)

Γνωρίζοντας ότι έχει κατακτήσει το πρωτάθλημα η Μπάγερν μπήκε στο γήπεδο με στόχο να βοηθήσει τον Λεβαντόβσκι να σπάσει ένα μυθικό ρεκόρ. Διέλυσε την Γκλάντμπαχ με 6-0 και ο Πολωνός με χατ-τρικ έφτασε τα 39 γκολ, ένα λιγότερο από ρεκόρ των 40 τερμάτων του Γκερντ Μίλερ από το 1972.

Στο παιχνίδι δεν χωράει ιδιαίτερη κριτική.

Το ενδιαφέρον στράφηκε αλλού καθώς το άγχος για την νικη που θα έφερνε τον ένατο συνεχόμενο τίτλο της Μπάγερν το έδιωξε η ήττα της Λειψίας στο Ντόρτμουντ νωρίτερα με 3-2.

Οι πρωταθλητές μπήκαν στο γήπεδο με έναν και μόνο στόχο. Όλοι για τον Λεβαντόβσκι.

Να βοηθήσουν τον Πολωνό – όχι ότι δεν μπορεί μόνος του – να σπάσει το στοιχειωμένο ρεκόρ του Γκερντ Μίλερ, των 40 τερμάτων σε μια σεζόν στην Μπουντεσλίγκα. Ρεκόρ που κρατάει από την σεζόν 71/72.

Ο Λέβα δεν άργησε και μόλις στο 2ο λεπτό έφτασε τα 37 γκολ από ασίστ του Άλαμπα. Η διαφορά κλάσης ανάμεσα στις δύο ομάδες τεράστια και το πάρτυ συνεχίστηκε.

Στο 23ο λεπτό σκόραρε ο Μίλερ της εποχής μας, ο Τόμας Μίλερ από ασίστ του Μουσιάλα. Ο Μίλερ στην συνέχεια δημιούργησε το γκολ νούμερο 38 του Πολωνού.

Εκπληκτικό βολ-πλανέ για το 3-0 και ακόμη πιο κοντά στο ρεκόρ ο καλύτερος παίκτης του κόσμου για το 2020. Το ημίχρονο έληξε 4-0 με τον Λεβαντόβσκι να χρεώνεται και μια ασίστ για το γκολ του Κομάν.

Το δεύτερο ημίχρονο συνέχισε σε υψηλους ρυθμούς. Καλές στιγμές και για τις δύο ομάδες. Το γκολ Νούμερο 39 ήρθε στο 66ο λεπτό με την Μπάγερν να κερδίζει πέναλτι από χέρι του Νόιχαους. Ο Λεβαντόβσκι έφτασε στο χατ-τρικ εύκολα.

Πέντε λεπτά στο ντεμπούτο του όμως, ο νεαρός Γάλλος της Μπάγερν Μονάχου, Νιανζού αποβλήθηκε για μαρκάρισμα στον Εμπόλο και οι Βαυαροί έμειναν με παίκτη λιγότερο.

Παρά τον παίκτη λιγότερο η Μπάγερν πέτυχε άλλο ένα γκολ με τον Σανέ να σημειώνει το τελικό 6-0 (85′).

Ο Λεβαντόβσκι έχει δύο ματς μπροστά του για να πετύχει δύο γκολ και να σπάσει το απίστευτο ρεκόρ του μυθικού Γκερντ Μίλερ που κρατάει από το 1972.

Μπάγερν Μ. : Νόιερ – Παβάρ, Μπόατενγκ (71′ Χ. Μαρτίνεθ), Ερνάντεζ, Ντέιβις – Κίμιχ, Άλαμπα (60′ Γκορέτσκα, 70′ Νιάνζου)), Μουσιάλα (60′ Γκνάμπρι) – Κομάν (60′ Σανέ), Μίλερ, Λεβαντόβσκι

Γκλάντμπαχ : Ζόμερ – Λάινερ, Γκίντερ, Ελβέντι, Μπενσεμπαϊνί (69′ Βεντ) – Ζακάρια, Νόιχαους, Λαζάρο (46′ Βολφ), Χόφμαν (69′ Στιντλ) – Τουράμ (46′ Πλεά), Εμπόλο (84′ Χέρμαν)