Αρμίνια Μπίλεφελντ – Φράϊμπουργκ 1-0 : Ήταν θέμα επιβίωσης!

Με αυτογκόλ του Σανταμαρία στο 68ο λεπτό η Αρμίνια Μπίλεφελντ νίκησε 1-0 την Φράϊμπουργκ παίρνοντας μεγάλη βαθμολογική ανάσα, στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 28ης αγωνιστικής στην Μπουντεσλίγκα

Η ομάδα του Μπίλεφελντ ήξερε πως σε τέτοια ματς όπως το αποψινό με την Φράϊμπουργκ δεν έχει πολλά περιθώρια για απώλειες.
Θέλοντας με κάθε τρόπο τους βαθμούς για να περάσουν πάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού, οι γηπεδούχοι έπαιξαν με πάθος και μεγαλύτερη αποφασιστικότητα κι αυτό τους έβαλε από νωρίς σε ρόλο οδηγού.
Έφτασαν στο πολύτιμο πρώτο γκολ με τη βοήθεια και της τύχης στο 68ο λεπτό όταν ο Ιάπωνας Οκινγκάουα βρέθηκε σε θέση βολής και το σουτ κόντραρε στον Γάλλο Σανταμαρία και κατέληξε στα δίχτυα της Φράϊμπουργκ.
Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σφυγμό στα τελευταία 20 λεπτά όπου όμως δεν βρήκαν ουσία!
Στο 74’ ακυρώθηκε, με τη βοήθεια του VAR ένα γκολ του Νίλσον ως οφσάϊτ αλλά εφόσον δεν άλλαξε κάτι, κανείς δεν στεναχωρήθηκε στο Μπίλεφελντ!