Άντερλεχτ – Γκένκ 1-2: Έκλεισε θέση στον τελικό (hls)

Η ομάδα του Φαν Ντε Μπρομ πήρε την πρόκριση και θα διεκδικήσει το τρόπαιο απέναντι στην Σταντάρ Λιέγης

Άντερλεχτ και Γκένκ βρέθηκαν αντιμέτωπες στον 2ο ημιτελικό του Βελγικού κυπέλλου με την ομάδα του Φαν Ντε Μπρομ να επικρατεί με 1-2 και να κλείνει θέση για τον τελικό οπού εκεί την περιμένει ήδη η Σταντάρ Λιέγης.

Ο αγώνας είχε ελάχιστες καλές στιγμές και ουσιαστικά στην πρώτη επίσκεψη των φιλοξενούμενων στην αντίπαλη περιοχή βρήκαν γκολ με σκόρερ τον Ονουάτσου στο 17ο λεπτό.

Η Γκένκ είδε το προβάδισμα της να μεγαλώνει στο 51 αφού στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα ο Μιάζγκα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Η Άντερλεχτ βρήκε μια στιγμή που θα μπορούσε να αλλάξει την ιστορία του αγώνα, ο Νμέτσα κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή με τον διαιτητή να κρίνει ότι η συγκεκριμένη περίπτωση θα έπρεπε να τιμωρηθεί και με κόκκινη κάρτα.Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τρέμπελ και μείωσε στο 73ο λεπτό χωρίς όμως η ομάδα του Κομπανί να καταφέρει κάτι περισσότερο στο υπόλοιπο του ματς και η πρόκριση τελικά να πάει στην Γκένκ