Μπριζ – Λέουβεν 4-1: Έκλεισε το τελευταίο εισιτήριο για τα ημιτελικά (hls)

Στα ημιτελικά του βελγικού κυπέλλου προκρίθηκε η Μπριζ μετά την νίκη της απέναντι στην φιλότιμη Λέουβεν.

Μετά τις Έουπεν, Γάνδη και Άντερλεχτ, η Μπριζ συμπλήρωσε το καρέ των ημιτελικών στην διοργάνωση του κυπέλλου. Στο δεύτερο ημίχρονο η Λέουβεν ξαναμπήκε στην διεκδίκηση της πρόκρισης με το γκολ του Γάλλου αρχηγού Χαβιέ Μερσιέ (2-1, 60ο λεπτό) όμως η Μπριζ είχε άμεση απάντηση και βρήκε δίχτυα με τον Λανγκ που πήρε έτοιμο γκολ από τον Ντε Κετελάρ (3-1, 64ο λεπτό). Η Μπριζ έχει το ρεκόρ κατακτήσεων στο κύπελλο με 11 τον αριθμό. Η ομάδα του Φιλίπ Κλεμόν κατάφερε να προηγηθεί στο 40ο λεπτό με τον 20χρονο Ντε Κέτελαρ. Ο νεαρός διεθνής άνοιξε το σκορ με το 3ο φετινό του γκολ στην διοργάνωση του κυπέλλου και 12 σε όλες τις διοργανώσεις στην 100η του συμμετοχή με την φανέλα της Μπριζ. Το σκορ του ημιχρόνου διαμόρφωσε ο Άλβαρες Μπαλάντα με το 2ο φετινό του γκολ στο θεσμό του κυπέλλου (45+,2-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λέουβεν ξαναμπήκε στην διεκδίκηση της πρόκρισης με το γκολ του Γάλλου αρχηγού Χαβιέ Μερσιέ (2-1, 60ο λεπτό) όμως η Μπριζ είχε άμεση απάντηση και βρήκε δίχτυα με τον Λανγκ που πήρε έτοιμο γκολ από τον Ντε Κετελάρ (3-1, 64ο λεπτό). Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Βανάκεν με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ (4-1, 90+)