Aυστρία: Γκολ αλλά και βαριά ήττα για Φούντα

Η Ραπίντ Βιένης γνώρισε εντός έδρας συντριβή από την Σάλτσμπουργκ με 7-2 στο ντέρμπι κορυφής της αυστριακής μπουντεσλίγκα, όμως ο Φούντας σκόραρε για ακόμη μία φορά.

Μπορεί η Ραπίντ Βιένης να γνώρισε εντός έδρας συντριβή από την Σάλτσμπουργκ με 7-2 (!) στο ντέρμπι κορυφής της αυστριακής μπουντεσλίγκα, όμως ο Ταξιάρχης Φούντας σκόραρε για ακόμη μία φορά.

Ο Ελληνας επιθετικός δεν βρέθηκε στο αρχικό σχήμα της Ραπίντ, αλλά στο 46ο λεπτό αντικατέστησε τον Ιάπωνα, Κόγια Κινταγάβα. Και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό σκορ, φθάνοντας στα 14 τέρματα στο αυστριακό πρωτάθλημα και στην 5η θέση του σχετικού πίνακα.

Παράλληλα, ο Τάσος Αυλωνίτης αγωνίστηκε σε ολόκληρη την εκτός έδρας αναμέτρησης της Στουρμ Γκρατς με την Βολφσμπέργκερ, που έληξε με νίκη 2-0 των γηπεδούχων.