Σαουθάμπτον – Νιούκαστλ 0-1: Πρώτο βήμα για τον τελικό! (hls)

Προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του League Cup Αγγλίας απέκτησε η Νιουκάστλ μετά την νίκη στο «Σεντ Μέρις» επί της Σαουθάμπτον με 1-0.

Την επόμενη εβδομάδα (31/01, 22:00) είναι προγραμματισμένη η ρεβάνς στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ», όπου οι «ανθρακωρύχοι» θα επιδιώξουν να «σφραγίσουν» το πρώτο «εισιτήριο» για τον καταληκτικό αγώνα της διοργάνωσης. Το γκολ του Βραζιλιάνου επιθετικού Ζοέλιντον στο 73ο λεπτό του αγώνα έκρινε τον πρώτο ημιτελικό.

Οι «Άγιοι» βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης τρία λεπτά ύστερα από τον Άρμστρονγκ, αλλά μετά την εξέταση της φάσης από το VAR διαπιστώθηκε ότι ο σκόρερ είχε χρησιμοποιήσει το χέρι του πριν στείλει την μπάλα στα δίχτυα κι έτσι δεν έγινε το 1-1. Στο 86′ οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν με 10 παίκτες, μετά την αποβολή του Κροάτη αμυντικού, Τσαλέτα-Τσαρ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Σαουθάμπτον: Μπαζούνου, Λιάνκο, Τσαλέτα-Τσαρ, Σαλίσου, Γουόκερ-Πίτερς (88′ Μπέντναρεκ), Ντιαλό (82′ Λαβία), Αλκαράς, Τζενεπό (45′ Άρμστρονγκ), Γουόρντ-Πράους, Όρσιτς (58′ Εντότζι), Μάρα (58′ Άνταμς)

Νιουκάστλ: Πόουπ, Τρίπιερ, Σαρ, Μπότμαν, Μπερν, Γουίλοκ (68′ Σεν-Μαξιμέν), Γκιμαράες, Λόνγκσταφ, Αλμιρόν (78′ Μέρφι), Γουίλσον (68′ Ίσακ), Ζοέλιντον